ویپ چیست ؟

ویپ چیست ؟ همه ما از آسیبهایی که دخانیات و مخصوصا سیگار به بدن انسان میرساند اطلاع داریم. متاسفانه در طول چند سال اخیر استعمال دخانیات همچون سیگار و قلیان در بین جوانانمان مرسوم شده و به یک نوع تفریح ناسالم تبدیل شده است. ویپ روشی عالی برای جایگزینی و ترک سیگار و قلیان به حساب می آید .امروزه،  با توجه به قیمت بالای سیگارها و تنباکو های قلیان، استفاده از ویپ بسیار به صرفه تر و همچنین به مراتب سالم تر از آن ها است. ممکن است خرید اولین ویپ و تجهیزان آن برای اولین بار هزینه زیادی برای شما داشته باشد، ولی با در نظر گرفتن هزینه های جاری مانند کویل و جویس یقینا به این نتیجه میرسید که ویپ بسیار به صرفه تر از سیگار و قلیان است. در ادامه بیشتر با ویپ آشنا میشویم…

ویپ چیست ؟

ویپ دستگاه الکتریکی است که مایع مخصوص آن که به اصطلاح ای لیکویید یا ای جویس E-liquid E-juice نامیده میشود را به بخار تبدیل میکند. ویپ معمولا از باتری , بدنه اصلی و اتومایزر (Atomizer) تشکیل شده است. باتری قدرت لازم را به المت هایی که در اتومایزر قرار دارد میدهد و با گرم شدن المنت ای جویس تبدیل به بخار میشود.

ای لیکویید یا ای جویس E-liquid E-juice چیست؟

ای جویس ها یا ای لیکویید ها از ۴ ماده اصلی تشکیل شده اند. Pg  پروپیلن گلیکل Propylene glycol ,  Vg گلیسیرین خوراکی (Vegetable Glycerin)  , طعم دهنده ها و نیکوتین که میتوان شامل نیکوتین نیز نباشد. ای جویس ها تنوع بسیار زیادی در دنیا دارند و شما میتوانید بسته به سلیقه خود طعم های مختلفی مانند طعم های میوه ای یا طعم های خلاقانه تر مانند طعم دسر ها , آبنبات ها , کیک های مختلف و … را انتخاب کنید. بر خلاف سیگار , بخار حاصل از ویپ دارای بوی دلپذیری هستند و به هیچ عنوان بوی بد بر جا نمیگذارند.

ویپ کشیدن چه حسی را ایجاد میکند؟

در مقایسه با دود سیگار که حاصل از سوختن تنباکو است , بخار ویپ کمی مرطوب تر و سنگین تر از آن است. همچنین طعم و بوی بخار حاصل از ویپ بسیار خوشایند تر از دود سیگار است. تنوع طعم های ویپ بسیار زیاد است و انتخاب های بیشماری پیش رو دارید.

برای شروع به چه چیزهایی نیاز دارید؟

۱٫کیت های استارتر (Starter kits)

کیت های استارتر پک کاملی برای مبتدیان است که شامل تمامی اجزاء لازم برای شروع به دنیای ویپ مانند ماد ها (mods) , مخزن ها جویس (tanks) , کویل ها (coils) هستند. استفاده از این نوع ویپ ها بسیار راحت است کافیست مخزن را روی دستگاه قرار دهید و داخل مخزن جویس بریزید و از آن استفاده کنید! استارتر کیت ها معمولا دارای اتومایزر ساب اهم هستند ( مقاومت کویل کمتر از یک اهم ) و حجم دود بالایی مانند قلیان تولید میکنند.

۲٫پاد ها (Pods)

پاد ها نمونه های جدیدی از ویپ هستند که در مقایسه با ویپ های استارتر کیت و ماد ها سایز کوچک تری دارند. معمولا دارای حجم دود کم تر نسبت به ویپ های ساب اهم به دلیل مقاومت بالای ۱ اهم آن هاست. این نوع ویپ ها از جویس های نیکوتین سالت که معمولا دارای ۲۵mg/ml یا ۵۰mg/ml نیکوتین هستند استفاده میکنند. پاد ها به دو دسته کارتریج خور و دارای مخزن تقسیم میشوند.

نمونه های کارتریج خور مانند Juul دارای کارتریج های آماده ای هستند که پس از اتمام هر کارتیج باید کارتریج جدید در آن جایگزین کرد. در مقابل نمونه های دارای مخزن مانند Aspire Breeze 2 را میتوان با جویس های دلخواه پر کنید و از آن استفاده کنید. در مقایسه با ساب اهم ها پاد ها دارای حجم دود کمتری هستند و بیشتر حس سیگار کشیدن با همان میزان دود را برای شما به ارمغان می آورند. نسبت بالای نیکوتین موجود در جویس های نیکوتین سالت نیز به همین دلیل است .زیرا در حجم پایین تر بخار نیکوتین مورد نیاز را تامین میکند.

۳٫ماد های ویپ (Vape mods)

ماد ها معمولا توسط ویپر های با تجربه تر استفاده میشوند و نیاز به اتومایزر جدا دارند که باید آن را نیز خریداری کنید. ماد های جدا دارای تنظیمات حرفه ای تری هستند و عملکرد حرفه ای تری نسبت به کیت های استارت دارند.

۴٫ای لیکویید یا ای جویس E-liquid E-juice

پس از انتخاب ویپ مناسب باید جویس مورد نظر خود را انتخاب کنید.

طعم جویس

طعم دلخواه نظرتان امری بسیار سلیقه ای است و با وجود تنوع بیشمار جویس ها با طعم های  مختلف به راحتی میتوانید ای جویس مورد نظر خود را انتخاب کنید.   کیفیت و طعم جویس به مدل و برند جویسی که از آن استفاده میکنید بستگی دارد.

نیکوتین

اگر به دنبال ترک یا جایگزینی سیگار و قلیان هستید مهم ترین مساله انتخاب درست میزان نیکوتین مورد نیاز شماست. بسته به انتخاب ویپتان (استارتر کیت یا پاد) باید از جویس های نیکوتین سالت ( برای پاد ها) یا جویس های معمولی ( برای ساب اهم) استفاده کنید. جویس های معمولی موجود در ایران معمولا دارای نیکوتین ۰, ۳ ,۶ میلی گرم بر میلی لیتر و جویس های نیکوتین سالت دارای نیکوتین ۲۵, ۵۰ میلی گرم بر میلی لیتر هستند.

برای افرادی که از قلیان و سیگار در دُز بالا استفاده میکنند پیشنهاد میشود از جویس های با نیکوتین ۶ یا ۵۰ استفاده کنند و به مرور زمان آن را کاهش دهند.(ماده اصلی اعتیاد آور سیگار و قلیان نیکوتین است که برای ترک آن بایست به مرور زمان نیاز بدن به آن را کاهش دهید!) توجه داشته باشید که تنها از جویس های معتبر و دارای برند جهانی استفاده کنید .

متاسفانه شاهد واردات جویس های فیک و بی کیفت در ایران توسط افراد سود جو هستیم.

جویس ماده اصلی است که بخار آن وارد بدن میشود شرایط ساخت , مواد اولیه ساخت جویس و بسیاری دیگر از عوامل در کیفیت و سلامت جویس تاثیر میگذارد و مستقیما با سلامتی شما در ارتباط است!

آیا ویپ سالم تر از سیگار است؟

در جواب به این سوال باید گفت با توجه به تحقیقات دانشمندان ویپ کردن سالم تر از سیگار کشیدن است.

در ادامه به نتایج تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته است اشاره میکنیم.

  1. ویپ ۹۵% سالم تر از سیگار کشیدن است (سازمان بهداشت عمومی انگلستان) .  Public Health England
  2. ویپ کردن خطر کمتری نسبت به سیگار کشیدن دارد و ویپ میتواند عاملی برای ترک سیگار باشد. (انجمن قلب آمریکا) American Heart Association
  3. فواید ویپ بیشتر از مضرات آن است. ویپ اولین راه واقعی برای ترک سیگار است. Royal College of Physicians.
  4. ترکیبات عالی فرار (volatile organic compounds)
  5. در بازدم بخار ویپ از بازدم دود حاصل از سیگار و تنفس طبیعی کمتر است.( شورای تحقیقات علمی اسپانیا.) Spanish Council of Scientific Research.