ویپ چیست و چه تفاوت هایی با سیگار و قلیان دارد ؟

کلمه ویپ ،از کلمه لاتین ” ویپرایزر ” Vaporizer به معنای “بخارساز” گرفته شده است . Vaporizerها که در حقیقت مدل های ابتدایی ویپ های کنونی می باشند ،از دهه ۶۰ میلادی بین مردم رواج پیدا کردند و سپس با تکاملی که به مرور روی آنها اتفاق افتاد به ویپ های امروزی تبدیل شدند .
به صورت کلی ویپ وسیله ایی است که انرژی الکتریکی را به انرژی گرمایی تبدیل می کند و در نهایت این حرارت حاصل شده ، به مایعی منتقل می شود و باعث تبخیر آن می شود .
ویپ شامل چهار بخش اصلی می باشد که عبارتند از ماد (MOD) ، اتومایزر ، ایجوس (E-JUICE) و باطری است که به اختصار در مورد هر کدام از آنها توضیحی داده می شود .
۱ – بخش اصلی یا همان ماد (MOD) یا بدنه است که برد و صفحه نمایش در این بخش قرار دارد . این بخش در اکثر ویپ ها نسبت به آب و ضربه حساس می باشد و باید در حفظ و نگه داری آن کوشا باشید . ماد ها در ویپ های مختلف متفاوت هستند . بعضی دارای صفحه نمایشگر هستند و بعضی فقط دارای دکمه پاور هستند . آن دسته از ماد هایی که صفحه نمایشگر دارند با توجه به قدرت ،وات آنها قابل تنظیم هستند که در طعم رسانی و حجم دود حاصله موثر است .
۲ – بخش بالایی یا اتومایزر (ATOMIZER) از سه قسمت تشکیل شده است که عبارتند از لبی ، دریچه هوا ( دریچه هوا در بعضی از دستگاه ها در بالای تانک و در بعضی دیگر زیر تانک قرار دارد ) و قسمت سوم مربوط به کویل یا فیلتر دستگاه می باشد (این قطعه جزو موارد مصرفی ویپ می باشد که بسته به نوع مصرف هر فرد ،طول عمر آن متغیر است ). قابل بیان است که عموم اتومایزر ها به دو دسته کلی تقسیم می شوند : اتومایزر های مکانیکال و اتومایزر های ساب اهم
اتومایزر های مکانیکال یا دست ساز ،اتومایزر هایی هستند که بخش داخلی آنها از پنبه (COTTON) و المنت (WIRE) تشکیل شده است . پنبه این مدل اتومایزر ها توسط فرد مصرف کننده به راحتی قابل تعویض می باشد . این اتومایزر ها از نظر هزینه مقرون به صرفه تر از اتومایزر های ساب اهم هستند .
اتومایزرهای ساب اهم ، اتومایزرهایی هستند که بخش داخلی آنها از کویل (COIL) تشکیل شده است. کویل قطعه ایی است که بعد از مصرف باید به طور کلی تعویض شود .
۳ – ایجوس یا مایع (عامیانه به آن جویس هم گفته می شود ) به اصطلاح لیکوئید ویپ ( E liquid – Ejuice ) که همان مایعی است که در اثر انرژی گرمایی تولید شده در اتومایزر ،تبخیر می شود . به طور کلی ایجوس ها به دو نوع تقسیم می شوند : بدون نیکوتین و با نیکوتین
ایجوس های با نیکوتین ، ایجوس هایی هستند که خود به چندین مدل ( با توجه به نیکوتین داخل آن ) تقسیم می شوند . کمپانی های تولید کننده ایجوس ها با توجه به تقاضای مصرف کنندگان خود ،ایجوس های تولیدی خود را با نیکوتین های مختلفی به بازار عرضه می کنند . اینکه ایجوس هایی با نیکوتین های متفاوتی در بازار وجود دارند ، به این دلیل است که فردی که قصد ترک سیگار را دارد ،به صورت ناگهانی سیگار را ترک نکند و بتواند آرام آرم و به راحتی سیگار را کنار بگذارد . به این صورت که برای افرادی که مصرف سیگار آنها زیاد است ،ابتدا ایجوس های نیکوتین دار مصرف کنند ( به طور مثال در ماه اول ) و کم کم به ایجوس هایی با درصد نیکوتین پایین تر روی بیاورند تا بتوانند سیگار را برای همیشه و دائمی کنار بگذارند .
۴ – باطری یا منبع تغذیه ویپ اصولاً به دو صورت داخلی و خارجی می باشند که به صورت معمول دستگاه های با وات زیر ۱۰۰ دارای باطری داخلی هستند و دستگاه های با وات بالای ۱۰۰ دارای باطری خارجی هستند ( با توجه به نوع دستگاه یک ، دو یا سه باطری خارجی به آنها متصل می شود که در قسمت ماد دستگاه قرار می گیرند . )
در مورد تفاوت ویپ با سیگار و قلیان باید گفت که ویپ و استفاده از آن نسبت به سیگار و قلیان ،ضرر کمتری دارد و ادعای پر ضرر تر بودن ویپ نسبت به سیگار و قلیان ،کاملاً ساخته کمپانی های دخانیات (درسطح جهان) است که نگران افت فروش دخانیات در بازار جهانی و به طبع افت قیمت سهام آنها در بازار بورس جهانی هستند . بدون شک استفاده از ویپ (ویپ های استاندارد) برای فرد مصرف کننده و حتی افراد مجاور او ضرر کمتری نسبت به دخانیات دارد . اینکه چرا ویپ را برای ترک سیگار و قلیان توصیه میکنیم این است که با جستجویی کوتاه ،می توان به این نکته دست یافت . به طور مثال با تحقیقاتی که در موسسه تحقیقات عالی پزشکی انگلستان که بر روی افراد مختلف در زمینه ترک دخانیات (سیگار و موارد مشابه) صورت گرفته است ، به سادگی به این نتیجه رسید که ویپ موثر ترین وسیله برای ترک دخانیات می باشد . 

مجموعه دخان سون تمام تلاش خود را برای ارائه دادن دستگاه های استاندارد و اورجینال به کار بسته است و با کادری مجرب قبل و بعد از خرید شما عزیزان را راهنمایی می کند .